تبلیغات
مطالب اینترنتی - آموزش ساخت جامدادی چرمی شیک و جادار بدون کوک!
 
مطالب اینترنتی
صفحه نخست         تماس با مدیر         پست الکترونیک        RSS         ATOM
 
 


اگر همیشه جامدادی تان خیلی پر است و باید خیلی وقت صرف پیدا کردن وسیله مورد نظرتان بکنید، این جامدادی چرمی انتخاب خوبی برای شماست. در این ساختنی آموزش ساخت جامدادی چرمی را یاد می گیرید که با تکه های کارتن و چرم بازیافتی ساخته می شود و در ساخت آن حتی از یک کوک هم استفاده نشده است. پس اگر چرم دوزی بلد نیستید یا ابزار حرفه ای ندارید هم می توانید این جامدادی چرمی را بسازید.

بعد از باز کردن جامدادی چرمی به راحتی می توانید همه نوشت افزارتان را ببینید و وسیله مورد نظرتان را بردارید. مزیت ساخت جامدادی چرمی این است که فضای داخل جامدادی را خودتان طراحی می کنید و می توانید همه وسایل تان را داخلش جا کنید. برای بستن جامدادی چرمی از دکمه های آهنربایی استفاده می شود و احتمال بیرون ریختن وسایل از آن وجود ندارد.

گام اول: وسایل مورد نیاز برای ساخت جامدادی چرمی

وسایل مورد نیاز

وسایل مورد نیاز

ما برای ساخت جامدادی چرمی از سه نوع چرم استفاده کردیم اما شما می توانید فقط با یک نوع چرم همین جامدادی را بسازید.

 • چرم کرم ضخیم – برای لایه بیرونی و بندها و جیب های داخلی
 • چرم مشکی متوسط – برای لایه داخلی
 • چرم قرمز نازک – برای زبانه های کناری

به جز چرم به وسایل زیر هم برای ساخت جامدادی چرمی نیاز دارید:

 • کارتن
 • دکمه فلزی آهنربایی
 • دکمه فلزی معمولی
 • میخ پرچ دو طرفه کوچک – برای ثابت نگه داشتن ابزاری مثل کاتر.
 • حلقه کتابی – یک حلقه فلزی لولادار که به راحتی باز و بسته می شود.
 • چسب چرم

بسیاری از حلقه ها و دکمه هایی که در لیست بالا دیدید، اختیاری هستند و استفاده از آن به طراحی داخل جامدادی بستگی دارد. بعد از مطالعه کامل آموزش ساخت جامدادی چرمی متوجه خواهید شد که کدام یک از موارد بالا قابل حذف یا جایگزینی هستند.

گام دوم: جامدادی را طراحی کنید

طراحی کلی جامدادی چرمی را در تصاویر بالا می بینید. توصیه می کنیم برای طراحی الگو، ابتدا طرح و اجزای کلی را در روی کاغذ بکشید و نحوه چینش نوشت افزار را مشخص کنید. سپس همین طرح را در در نرم افزارهای گرافیکی پیاده کنید و ابعاد و جزییات را کامل کنید (البته می توانید الگو را با دست هم بکشید اما باید به زوایا و اندازه ها دقت کنید).

در ساختنی بخوانید : خودتان در خانه اسلایم با رنگ و طرح دلخواه تان بسازید

جامدادی چرمی چندین لایه دارد که به ترتیب و از بیرون لایه عبارتند از:

 • لایه چرم خارجی (یک مستطیل ۳۹ در ۴۵ سانتیمتری) که در تصاویر بالا با رنگ صورتی مشخص شده است.
 • لایه کارتن خارجی که داخل چرم خارجی چسبانده می شود و برای محکم کردن چرم خارجی و نگه داشتن دکمه ها استفاده می شود.
 • لایه کارتن داخلی که نوشت افزار رویش قرار می گیرند و اندازه آن به تعداد نوشت افزار بستگی دارد.
 • رویه چرم قرمز که برای پوشاندن سه زبانه جامدادی استفاده می شود و قسمت نر دکمه ها استفاده می شود.

بعد از اتمام طراحی، آن را پرینت کنید یا الگو را با دست بکشید. از این الگو برای بریدن چرم استفاده می کنیم.

گام سوم: تکه های چرم و کارتن را ببرید

تکه های چرم و کارتن را با کمک الگوهایی که در مراحل ساخته اید، ببرید. دقت کنید برش ها را درست انجام بدهید تا در مراحل بعدی ساخت جامدادی چوبی به مشکل نخورید. بعد از برش هم جای دکمه ها و حلقه ها را روی قطعات سوراخ کنید.

گام چهارم: چرم خارجی را بچسبانید و دکمه های آهنربایی را وصل کنید

ابتدا کارتن مستطیلی سمت چپ را به چرم خارجی بچسبانید. قبل از چسباندن بقیه کارتن ها، قسمت های نر دکمه های فلزی آهنربایی را به کارتن های مثلثی وصل کنید.

قبل از چسباندن، قسمت مادگی دکمه ها را از چرم خارجی و کارتن مستطیلی رد کنید تا مطمئن شوید با هم تراز هستند. حالا به چرم و کارتن ها چسب بزنید و صبر کنید تا کاملا چسبناک بشود. کارتن ها را با دقت روی چرم بگذارید و خیلی سریع جایشان را چک کنید. بعد از ثابت کردن جای کارتن ها،‌ آنها را کمی فشار بدهید و زبانه های دکمه ها را روی واشرها خم کنید تا ثابت بشوند.

در ساختنی بخوانید : آموزش نقاشی روی چرم به روش ساده و ارزان

تا به اینجا باید سه قسمت ماده روی لایه خارجی جامدادی و دو قسمت نر روی مثلث های بالایی و پایینی چسبانده باشید. سومین مثلث که به چرم چسبانده می شود، رویش دکمه ندارد و قسمت نر سوم روی کاور جیب چسبانده می شود.

اگر از چرم ضخیم برای پوشاندن دکمه ها استفاده می کنید باید آن چرم را روی کارتن های بالایی و پایینی بچسبانید، دکمه ها را روی چرم و کارتن نصب کنید و سپس کارتن و چرم داخلی را به چرم خارجی بچسبانید. نمی توانید قسمت نر دکمه ها را زیر چرم ضخیم مخفی کنید چون سطح تماس کافی برای چسب باقی نمی ماند.

گام پنجم: زبانه های کناری را وصل کنید

زبانه های کناری را وصل کنید

زبانه های کناری را وصل کنید

بعد از وصل کردن قسمت نر دکمه آهنربایی روی کارتن مثلثی، چرم مربعی را طوری رویش بچسبانید که هر دو طرفش را بپوشاند. اگر از چرم ضخیم برای پوشاندن این کارتن استفاده می کنید، ابتدا یک طرف چرم مربعی را به کارتن بچسبانید و زبانه های دکمه را از چرم و کارتن رد کنید و آنها را مطابق تصویر روی واشر بخوابانید. سپس چرم مربعی را تا کنید و آن را پشت کارتن مثلثی بچسبانید.

دو تکه چرم هم به زبانه های کناری بچسبانید و لبه هایشان را با چرم خارجی تراز کنید. این چرم ها باید قسمت کوچکی از کارتن مستطیلی وسطی را هم بپوشانند.

گام ششم: لایه چرم داخلی را آماده کنید

ابتدا باید لایه چرم داخلی را به کارتن داخلی بچسبانید. برای تراز کردن این دو قطعه روی یکدیگر، کارتن (با برش هایی که در تصویر می بینید) را سر جایش روی جامدادی بچسبانید. چرم داخلی را هم روی این لایه کارتن بگذارید و آن را هم با چسب نواری یا چسب دو طرفه ثابت کنید. وقتی همه قطعات را سر جایشان تراز کردید، کارتن و چرم داخلی را یکجا جدا کنید، آنها را برگردانید و شکل کارتن را پشت چرم بکشید. حالا می توانید چسب های روی جامدادی را جدا کنید، به کارتن و چرم داخلی چسب بزنید و آنها را بهم بچسبانید (از خطوطی که کشیده اید برای تراز کردن استفاده کنید).

در ساختنی بخوانید : به ساده ترین روش کیف موبایل چرمی بدوزید

بعد از خشک شدن چسب هم می توانید برش ها را روی چرم ببرید. شاید الان کمی پیچیده به نظر برسد اما وقتی تکه های چرم و کارتن مقابل تان باشند، کار ساده تر می شود.

گام هفتم: بندها و جیب ها را بچسبانید

تعداد نوارها و جیب ها و اندازه هایشان به طراحی داخل جامدادی و نوشت افزارهایتان بستگی دارد. اندازه استاندارد برای نوارها ۱.۵ سانتیمتر است و برای اتصال باید آنها را دور کارتن و چرم بپیچانید. برای سفت کردن نوارها، نوشت افزارها را طبق طراحی وسط برش ها بگذارید و نوارها را رویشان بگذارید. سپس نوارها را از دو طرف از شیارهای کارتن و چرم رد کنید و آنها را از پشت با چسب ثابت کنید.

برای نگه داشتن ابزارهایی مثل قیچی و پرگار به بندها دکمه هم اضافه می کنیم و بندها را برعکس وصل می کنیم (به تصاویر دقت کنید). در ضمن می توانید به جای ساخت بندهای چرمی از کش هم استفاده کنید.

گام هشتم: جامدادی چرمی را مونتاژ کنید

اگر نوارهای شما هم ضخیم هستند، یک لایه کارتن اضافی پشت نوارها اضافه کنید تا سطح صاف تری برای چسباندن پشتی چرمی داشته باشید. بعد از چسباندن تمام نوارها و جیب ها می توانید لایه داخلی را به لایه خارجی بچسبانید. اگر هم برای کاتر جیبی مشابه تصویر ساخته اید، آن را با میخ پرچ ثابت کنید.

کاور مثلثی قسمت بالای جامدادی را هم با چسب سرجایش بچسبانید. حالا می توانید نوشت افزارتان را داخل جامدادی بچینید.

جامدادی چرمی آماده است

ساخت جامدادی چرمی با این روش کمی زمانبر است و دقت زیادی می خواهد، اما نتیجه کار ارزشش را دارد. در آخر توصیه می کنیم اگر می توانید دور جامدادی را کوک بزنید تا عمر آن بیشتر بشود.

منبع

بیشتر بخوانید:

[ad_2]

لینک منبع

مطلب آموزش ساخت جامدادی چرمی شیک و جادار بدون کوک! در سایت مفیدستان.

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :


 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


درباره وبلاگ


مدیر وبلاگ : نویسنده
نویسندگان
جستجو

آمار وبلاگ
کل بازدید :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل پست ها :
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :